Mimesis

Mimesis

artystka: Agnieszka Sejud | współpraca kuratorska: Klementyna Sęga

Mimesis
wystawa Agnieszki Sejud w przestrzeni miejskiej

23.08-5.09.2021
Wrocław

To naprawdę miłe schodzić wam z drogi, ze strachem na drugą stronę, słuchać waszych rad. Moje serce się raduje, kiedy znów objaśniasz mi świat. Miło, że zaczepiasz mnie w nocy, idziesz za mną, czasem złapiesz, popchniesz, uderzysz. To  naprawdę urocze, kiedy patrzysz na mnie długo, kiedy komentujesz mój wygląd, te komplementy, których nie słyszałam nigdy wcześniej. Jestem tylko cukierkiem, na którego możesz się ślinić. Wspaniale, że nikt nie bierze mojego zdania na poważnie, wspaniale, że oni rządzą za mnie, ja mogę wtedy zająć się zmywaniem, malowaniem paznokci, froterowaniem podłogi, posiłkiem dla dzieci. Jak cudownie być nieustannie uciszaną tak, że głos w końcu więźnie ci w gardle na stałe i nigdy nie używasz go publicznie, nie ma takiej potrzeby, przecież oni zrobią to lepiej. Nie jesteś na poważnie. Najlepsze to te miłe, posłuszne, milczące – takie, żeby zajmowały jak najmniej miejsca, ale ładnie wyglądały.

Mimesis to wystawa rozproszona w przestrzeni miejskiej. Wykorzystując tradycyjne nośniki reklamowe, oddaje głos tym, które są uciszane i pozbawiane praw: prawa do decydowania o własnym ciele, prawa do zarządzania własnym życiem i pisania własnej historii, prawa do głosu. To także opowieść o stereotypach płciowych, normach, kliszach, oczekiwaniach społecznych i wynikającej z nich opresji wobec jednostki. O niedoreprezentacji kobiet w sferze publicznej i polityce, niewidzialnej pracy opiekuńczej i niezgodzie na zastane, patriarchalne struktury.
Mimesis kwestionuje sposoby reprezentacji płci, ich binarny podział, utarte schematy prezentowania i postrzegania ciała. Jest próbą wytworzenia własnego spojrzenia, oddania głosu żeńskości. 

//fot. Agnieszka Sejud


Lokalizacje:

  1. ul. Ślężna x przystanek tramwajowo-autobusowy Dworzec Autobusowy
  2. Promenada Staromiejska x Galeria Dominikańska | słup reklamowy 
  3. plac Dominikański x Oławska | słup reklamowy
  4. Rynek 26 | witryny Krupa Gallery
  5. Ruska 46a | Recepcja – Centrum Festiwalowe
  6. Mimesis vol. 2 | Circle / triangle modern art gallery | Klubokawiarnia Recepcja