Program Główny

Kino Utopia

Artyści (filmy):  Ben Rivers, Slow Action (2010), Dom Mody Limanka, Ostatni pociąg do Warszawy (2019), Nico Baumgarten, Clearance (2019), Anton Vidokle, This is Cosmos (2014) | Artyści (plakaty): Paweł Giza, Nastia Kaja, Jurek Mossakowski, Konrad Trzeszczkowski | kurator: Franek Ammer

galeria BWA Wrocław Główny
wystawa Programu Głównego TIFF Festival
4-29 września 2019

Kino Utopia lata świetności ma już dawno za sobą. Pojawia się jak widmo wszystkich kin, które kiedyś inspirowały umysły wielkimi ideami, relacjonowały przełomowe historyczne wydarzenia i z odwagą spoglądały w przyszłość. Teraz istnieje poza czasem i przestrzenią tak, jak wyświetlane w nim ostatnie projekcje. Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość wzajemnie się tu przenikają. Nie sposób też stwierdzić czy to co oglądamy zdarzyło się w naszym świecie czy w jakiejś alternatywnej rzeczywistości.

Kino Utopia to wystawa, na którą składają się filmy oraz fotografie w formie projekcji wideo. Dworzec Wrocław Główny, na którym przez ponad pół wieku istniało Kino Dworcowe, jest idealnym miejscem do refleksji nad postrzeganiem czasu. Film i fotografia dają nam możliwość przemieszczania się w nim w sposób nielinearny, pozwalają spoglądać na historię i wyobrażenia przyszłości w pełniejszy, bardziej dogłębny sposób. Odkrywają przed nami związki czasów i miejsc, których nie sposób dostrzec z jednego tylko punktu patrzenia. Kino Utopia to także próba zastanowienia się czy jest jeszcze miejsce dla wielkich idei, które wyznaczały kamienie milowe i ambitne zadania? Czy po tym jak próby wprowadzenie ich w życie okazały się niejednokrotnie niebezpieczne, warto wciąż szukać alternatyw dla obecnych systemów ekonomicznych, kulturowych i społecznych? Czy progres, w który tak wierzmy nie jest wątpliwy bez idei, którymi moglibyśmy się nawigować?

Zapraszamy do Kina Utopia w podróż przez czas i poza czasem, w miejsca i nie-miejsca do powrotu do przeszłości i przyszłości.

 

// Anton Vidokle, kadr z Immortality For All: a film trilogy on Russian Cosmism (2014-2017). HD video, color, sound. 96’. Russian with English subtitles. Courtesy of the artist.