Program

Wystawa specjalna

Zapomniane światło prywatnych dni

4.09–21.10.2018

Galeria Dworcowa
Dworzec Główny PKP
ul. Piłsudskiego 105, I piętro

godziny otwarcia:
wt., śr., czw. | 15:00–20:00
pt., sob., ndz. | 11:00–20:00
wstęp: 5 zł; osoby z niepełnosprawnościami i bezrobotne: wstęp bezpłatny

We wrześniu przestrzeń Galerii Dworcowej (Dworzec Główny PKP, II piętro) wypełnią zdjęcia z fotograficznego archiwum Romerów, autorstwa Witolda Romera, jego syna Jana Romera oraz fotografie wernakularne.

Na wystawie Zapomniane światło prywatnych dni zobaczymy aż 9 wątków tematycznych, rozwijanych za pomocą fotografii pochodzących zarówno z już zeskanowanych negatywów odnalezionych w 2014 roku, jak i zdigitalizowanej część zbiorów rodziny Romerów. Sercem wystawy będą oryginalne skrzynie z archiwalnymi fotografiami, które przez lata leżały ukryte w zakamarkach domu rodzinnego Barbary Romer, wnuczki Witolda.

Archiwum nie posiada katalogu czy spisu, świadomość bogactwa eksplorowanych przez Romera tematów nie jest więc powszechna. Na wystawie będzie można się przekonać, jak szerokie było spektrum jego zainteresowań – znajdzie się wśród nich fotografia lotnicza i górska, przynosząca na myśl twórczość Ansela Adamsa, ale także portrety dzieci wykonane aparatem średnioformatowym. Przygotowany został także materiał dotyczący „nowej fotografii” – modernistycznego nurtu, skupiającego się na ukazywaniu nowoczesności w sposób czysto techniczny. Zobaczymy również Witolda Romera jako naukowca i wynalazcę izohelii – metody hipsometrycznej w kartografii, polegającej na zredukowaniu obrazu jedynie do kilku tonów. Pojawią się także wątki miejskie, ponieważ twórca fotografował przede wszystkim Wrocław, ale także Lwów, Londyn i Frankfurt. Nie zabraknie także tego, co beztroskie, czyli czasu wolnego, skoków narciarskich i nieoficjalnych portretów znajomych. Szczególnie interesujące może być przyjrzenie się zdjęciom jego syna, Jana, w którego twórczości również jest widoczne spojrzenie Romerów.

Zapomniane światło prywatnych dni to jednak nie tylko zdjęcia i zawarte w nich historie miejsc, ludzi czy przedmiotów. W ramach wystawy uruchomione zostanie Centrum Edukacyjne, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o Witoldzie Romerze i o czasach, w jakich tworzył. Przewidziana jest także część warsztatowa, w której każdy będzie mógł zostać kuratorem archiwum Romerów i samodzielnie stworzyć narrację do otwartej formy zaproponowanej przez organizatorów.

kurator: Maciej Bujko.
współorganizator: TIFF Center
organizator: Strefa Kultury Wrocław

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

foto: Autor nieznany [Portret grupowy rodziny Romerów], przed 1939