Program główny

Rozpoznane

TIFF Residency

TIFF Residency powraca dzięki współpracy z Biurem Wrocław 2016 w ramach Programu Rezydencji Artystycznych AIR Wro! Podczas trzytygodniowego pobytu we Wrocławiu artyści: Diana Lelonek (PL), Harmen De Hoop (NL) oraz Salvi Danés (ES), będą eksplorować miasto, skupiając się na jego zasobach rozumianych jako: architektura, miejsca, przedmioty oraz ludzie – czyli elementach składających się na jego tożsamość.

Szczególną uwagę poświęcając tym, które w wyniku zmian modernizacyjnych uznawane są za nieistotne, uległy zapomnieniu lub zostały odrzucone. Zastanawiając się nad ponownym włączeniem tych zasobów w obieg współczesnego miasta i ich znaczeniem, artyści przyjrzą się obszarom, na których dokonały się największe zmiany urbanizacyjne. Szczególną uwagę poświęcając rewitalizacji miasta oraz jej skutkom, miejscom gdzie przedmioty zyskują drugie życie jak pchle targi, uliczne stragany, a także mieszkańcom i ich historiom.

Efekty ich pracy oglądać będzie można na festiwalu w ramach wystawy współtworzonej razem z BWA Studio na Ruskiej 46.

Diana Lelonek (ur. 1988, Polska) Absolwentka fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swojej twórczości zajmuje się zagadnieniami końca antropocentryzmu i postdarwinizmem, przygląda się wzajemnym relacjom stech­nokratyzowanego człowieka i natury. Interesuję się antropologią, biologią i studiami postkolonialny­mi. Jej prace prezentowane były między innymi w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz na międzynarodowych festiwalach takich jak Fotofestiwal w Łodzi, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Off Festival w Bratysławie. Razem z Markiem Kucharskim została wybrana do międzynarodowej wystawy reGeneration3, organizowanej co pięć lat przez Musée de l’Elysée w Lozannie w Szwajcarii.

Harmen De Hoop (ur. 1959, Holandia), Artysta wizualny, który tworzy anonimowe i nielegalne interwencje w przestrzeni publicznej. Pracuje nad pojęciem “miejsca” we współczesnym mieście, zachowań jednostki oraz grupy i konfliktów interesu w przestrzeni publicznej. Jego interwencje godzą w system i wprowadzają nową, często ludzką perspektywę. Poprzez te działania stara się ukazać społeczeństwu jego inny obraz, często z dużym poczuciem humoru. Dokumentacje interwencji Harmena były wystawiane podczas São Paulo Architecture Biennale (São Paulo), w CCA (San Francisco), Graham Foundation (Chicago), Canadian Centre for Architecture (Montreal), iGaleria Vaclava Spaly (Prague), ARCO (Madrid), NUART (Stavanger), NIMK (Amsterdam), STROOM (Den Haag), Museum Het Valkhof (Nijmegen) oraz Museum Jan Cunen (Oss). Jego prace pojawiały się w międzynarodowych magazynach oraz publikacjach takich jak KUNSTFORUM INTERNATIONAL (D), ART das kunstmagazine (D), ART PRESS (F), Metropolis M (NL), STREET ART (Verlag Ullmann), URBAN INTERVENTIONS (Gestalten Verlag) oraz ART & AGENDA (Gestalten Verlag). Oprócz tego wykłada zagadnienia związane z relacjami sztuki, socjologii urbanistyki i architektury.

Salvi Danés (ur. 1985, Hiszpania), Kataloński fotograf posługujący się pozornie dokumentalnym sposobem obrazowania rzeczywistości. Prowadzi grę  z możliwymi interpretacjami przedstawionych narracji. Jego fotografie skupiają się na pytaniach o reprezentację i subiektywność.  Jego prace można było oglądać między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Tarragony w Hiszpanii (2012); Podczas Circulation (s), festiwal de la jeune photographie européenne w Paryżu (2012) oraz na festiwalu für jungen fotojournalismus w Hanowerze w Niemczech (2012). Ponadto został wyróżniony przez magazyn FOAM, Sony World Photography Award oraz IPA.

Kurator: Maciej Bujko

7.09-30.09.2017
Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/ 301

7.09.2017, CZWARTEK

20:00 – 21:00 TIFF Działania: Rozpoznane: Wprowadzanie Odry do galerii z Dianą Lelonek / Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301

9.09.2017, SOBOTA

19:30 – 20:30 Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie Rozpoznane / Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301

16.09.2017, SOBOTA

15:30 – 18:00 TIFF Działania: Rozpoznane: Wycieczka piesza z Harmenem de Hoop. Start: Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301

18:00 – 19:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Rozpoznane / Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301

22.09.2017, PIĄTEK

20:00 – 21:00 Specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie Rozpoznane w ramach konferencji Miasto i Kultura / Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301 w ramach konferencji Miasto i Kultura

PRESS KIT

Informacja o wystawie (PDF)