FAQ
Zgłoszenia
Udział w konkursie może wziąć każda osoba powyżej 18. roku życia, z wyłączeniem członków Fundacji TIFF Collective oraz pracowników firm współpracujących z Fundacją. Nie ma ograniczeń wynikających z dotychczasowego dorobku artystycznego bądź zawodowego.
Udział w konkursie jest bezpłatny.
W preambule wskazano, iż tegorocznym tematem TIFF Open jest hasło “Zapatrzenie – Przyjemność Obrazu”. Prace zgłoszone na konkurs mają narzucony temat, dlatego czekamy na projekty i cykle, które nawiązują do przyszłorocznego tematu Biennale – zarówno formułą jak i tematyką prac. Jury będzie oceniać projekty całościowo, skupiając się zarówno na wartości artystycznej, jakości i oryginalności projektu.
W przypadku zgłoszenia prac nie będących cyklem, rozumianym jako zestaw powiązanych ze sobą tematycznie i formalnie prac zgłoszenie nie będzie brane pod uwagę w konkursie.
O zakwalifikowaniu zdjęć do konkursu decyduje formularz zgłoszeniowy. Pozwala on na dodanie dwóch zestawów plików skompresowanych w formatach .zip lub .rar. Jeżeli jeden autor zawrze w nich więcej niż 2 cykle, koordynator TIFF Open na podstawie danych z formularza skontaktuje się z nim i poprosi o wybranie konkretnych 2 cykli, które zostaną rozważone jako zgłoszenie. Jeżeli autor nie będzie chciał tego zrobić bądź nie będzie z nim kontaktu do momentu pierwszego posiedzenia jury – wszystkie zgłoszenia zostaną zdyskwalifikowane.
W rubryce „Opis cyklu” w formularzu należy podać opis projektu o długości minimum 500 znaków i maksimum 1000 znaków (wraz ze spacjami). Można opisać ogólne założenia projektu, jego przesłanie, znaczenie, a także sposób powstania.
Niestety nie ma takiej możliwości. Obowiązują formularze wypełniane elektronicznie i wysyłane poprzez stronę www.tiff.wroc.pl
Niestety nie, przyjmujemy jedynie zgłoszenia wysłane za pomocą formularza online, a jedno zgłoszenie może mieć maksymalnie 15 MB.
Każdy uczestnik konkursu po złożeniu formularza otrzyma potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia za pomocą wiadomości e-mail. W przeciwnym razie, prosimy o kontakt: open@tiff.wroc.pl.
Zgłoszenie należy wypełnićwi całościwi momencie jego wysyłania. Nie ma możliwości edytowania treści po jego wysłaniu.
Niestety nie przyjmujemy zgłoszeń po upływie wyznaczonego terminu. Prosimyoi przesłanie zgłoszeń przed upływem wyznaczonego terminu. Radzimy również nie robić tego na ostatnią chwilę – ze względu na dużą ilość zgłoszeń w ciągu ostatniej doby, przed terminem przyjmowania zgłoszeń, serwery mogą ulec przeciążeniu i utrudnić lub wydłużyć czas przesyłania kompletu plików.
Wybór laureatów i jury
Procedura wyboru podzielona jest na trzy etapy.
W pierwszym etapie koordynator konkursu sprawdza poprawność zgłoszeń pod kątem formalnym (ilość zdjęć, ilość cykli, wielkość zdjęć, opisy projektów, dane kontaktowe). W przypadku nieprawidłowości koordynator na podstawie danych z formularza skontaktuje się z autorem i poprosi o ewentualne uzupełnienia lub zmianę zgłoszonego projektu. Jeżeli autor nie będzie chciał tego zrobić bądź nie będzie z nim kontaktu do momentu pierwszego posiedzenia jury – wszystkie zgłoszenia zostaną zdyskwalifikowane.
Drugim etapem jest wstępna ocena projektów przez Jurorów.
Trzecim etapem jest posiedzenie Jury, które odbędzie się do 20 grudnia 2022 i podczas którego ocenie poddane zostaną zgłoszenia, które uzyskały przynajmniej dwie pozytywne oceny w drugim etapie. Jury wybierze 3 zgłoszenia, które zostaną pokazane na Biennale w formie wystaw oraz maksymalnie do 10 zgłoszeń, które zostaną pokazane w formie slideshowu. Juror ma możliwość wybrania większej (niż jeden) ilości projektów tworzących jego kuratorską wystawę.
Konkurs jest rozstrzygany przez różnorodne w swoich zainteresowaniach i preferencjach
Max Radawski – Fotograf, artysta wizualny, niezależny kurator;
Ewa Budnik – Fotografka, artystka wizualna, członkini zarządu Fundacji TIFF Collective;
Monika Muszyńska – Producentka, historyczka sztuki, kierowniczka produkcji BWA Wrocław;
Tak, każdy członek Jury będzie miał dostęp do wszystkich zakwalifikowanych zgłoszeń.
Każdy laureat otrzyma od nas wiadomość e-mail. Z laureatami, których projekty zostaną pokazane w formie wystawy, skontaktują się kuratorzy wystaw, natomiast z laureatami, których projekty zostaną pokazane w formie slideshowu, skontaktuje się koordynator projektu.
Wystawa i slideshow
Każdemu z 3 Laureatów zostanie przydzielony kurator i wyznaczone miejsce, którym będzie Galeria u Agatki, Przestrzeń Wystawiennicza Centrum Kultury Agora oraz przestrzeń miejska.
Projekty, które zostaną wybrane jako wyróżnione, zostaną pokazane w formie slideshow’u podczas Biennale TIFF 2023, zgodnie z harmonogramem Biennale.
Tak. Z jednej strony, z uwagi na realizację ekspozycji, a z drugiej strony, z uwagi na spotkania z publicznością i oprowadzania, w których stawiamy na bezpośredni kontakt artystów z publicznością festiwalu.